Správna voľba teplomera
Rôzne spôsoby merania telesnej teploty a správny výber teplomera
Axilárne meranie, trvá dlhšie ako bezdotykové.
Spôsoby merania telesnej teploty sa regionálne, v rámci krajín EÚ, resp. sveta, výrazne líšia. V niektorých krajinách sa uprednostňuje orálne (bukálne) meranie (v ústach), v iných axilárne (pod pazuchou), ďalej u detí sa často používa rektálne (v konečníku), u žien pri stanovovaní bazálnej teploty (vysledovanie ovulácie – plodných dní ženy) vaginálne meranie teploty s teplomerom so štvormiestnym displejom. Ušné teplomery sú určené na meranie teploty na ušnom bubienku, čelové, či bezdotykové infra teplomery používajú viacnásobné meranie.
V našej krajine sa používa pri domácom meraní najčastejšie axilárne meranie – pod pazuchou, ktoré je síce najpohodlnejšie, ale aj najmenej presné, pretože tesnosť teplomera na pokožku tela je variabilná. Preto sa na axilárne meranie odporúčajú 60-sek. teplomery. Aby sme dosiahli korektné výsledky merania aj s rýchlymi 10-sek., resp. 30-sek. teplomermi, ktoré sú určené skôr na meranie v telesných dutinách, musíme nechať teplomer „domerať“, teda nechať ho pod pazuchou aj po zaznení zvukového signálu ešte 2 – 3 minúty. V telesných dutinách takéto meranie trvá len niekoľko sekúnd.
Pri praktickom bezkontaktnom meraní telesnej teploty teplomerom pohybujeme, teplomer sníma viackrát teplotu na rôznych častiach pokožky tela a vyčísli jej priemer. Môžeme zaznamenať bezdotykovo aj teplotu kúpeľa, mlieka, či prostredia v izbe.
Všeobecne sú korektné výsledky merania telesnej teploty pri viacnásobnom meraní. Výrobca odporúča prečítať si návod a upozorňuje na rozdielne rozmedzia normálnej teploty pri rôznych spôsoboch merania.